Rodinná ústava nebo také protokol či charta je formální dokument, který stanovuje základní principy a etické standardy rodiny. Listina zahrnuje hodnoty, cíle, normy, ale i práva a povinnosti členů rodiny ve vztahu k rodině, firmě a vlastnictví.
Chci vytvořit rodinnou ústavuProč vytvořit rodinnou ústavu
Rodinná ústava je jednou z hlavních složek Family Governance „Správy rodiny“. V případě správného uchopení se může jednat o nejmocnější nástroj při správě vaší rodiny a kolektivního rodinného bohatství. Je však nutné si uvědomit, že podstata rodinné ústavy a její síla nepramení ze samotného dokumentu, ale z kreativního procesu - workshop, kterým si rodina prochází při tvorbě tohoto dokumentu.
Rodinná ústava vám pomůže:
- Definovat a sladit rodinné poslání, hodnoty a vizi
- Vytvořit prostor pro vyjádření členů rodiny
- Vytvořit a posílit rodinné pouto
- Podpořit další generaci
- Zmírnit konflikty
“Rodinná ústava může být vnitřním kompasem rodiny při překonávání těžkých období.”
Vytvoření rodinné ústavy je složitý a časově náročný proces, ale její tvorba může mít pro jednotlivce i rodinu až transformační účinky. Od rodiny to vyžaduje velkou vytrvalost a odhodlání proces dokončit. I když je v mnoha případech impulsem k vytvoření ústavy rodinný spor nebo tragédie, tak ideální chvíle pro započetí celého procesu je harmonická doba, kdy rodinu netrápí vztahové konflikty nebo obavy z budoucnosti podnikání. Ačkoli si každá rodina určuje své vlastní tempo, zkušenosti ukazují, že úplné vypracování a zavedení rodinné ústavy může trvat až 18-36 měsíců.
Pomohli jsme už desítkám rodin. Provedeme i vás úspěšně celým procesem.
Rádi vám pomůžeme.
Domluvte si vstupní konzultaci zdarmaNa jaké otázky společně najdeme odpovědi?
- Hledáme odpověď, proč potřebujeme rodinnou ústavu
- Nerozumíme, komu a jak může být ústava v rodině a podniku prospěšná
- Proběhly u nás už pokusy o vytvoření ústavy, ale bez úspěchu
- Nevíme, kteří členové rodiny by se měli účastnit procesu tvorby
- Nejsme si jistí, zda je vhodná doba k zahájení tvorby ústavy
- Zvažujeme, zda do tvorby ústavy zapojit externího poradce
- Nedokážeme vytvořit komplexní plán tvorby, ratifikace, zavedení a revidování ústavy
Jaké jsou vaše otázky?
Proces vypracování, schválení, zavedení a revidování rodinné ústavy
-
1. Výběr rodinných příslušníků
Zabýváme se otázkami, kdo by se měl do tvorby rodinné ústavy zapojit. Nejužší rodina, další generace nebo příbuzní? Menší rodiny mohou zapojit všechny členy. Větší rodiny mohou vytvořit pracovní skupinu, kde jsou zastoupeny všechny větve rodiny i současné a budoucí generace.
-
2. Hledáme rodinné hodnoty a poslání
Odhalení hodnot a formulování poslání vaší rodiny patří mezi základní a nejdůležitější krok vedoucí k tvrobě rodinné ústavy. Vstupujeme do nitra každého člena rodiny, poznáváme a přeskupujeme paradigmata související s pochopením základů smyslu existence rodiny. Používáme metody a nástroje vycházející z celoživotního díla uznávaného experta Stephena R. Coveyho.
-
3. Tvoříme obsah ústavy
Rodinná ústava se zpravidla vytváří prostřednictvím série interaktivních workshopů, které jsou vedeny profesionálním facilitátorem. Na základě výstupů ze společných setkání vám pomůžeme vypracovat první koncept návrhu rodinné ústavy, který se postoupí právníkovi na její formální vypracování.
-
4. Právní formulace ústavy
I když je rodinná ústava dobrovolná dohoda, která není obvykle právně závazná, tak by měla obsahovat řadu formálních náležitosti. Dokument obvykle obsahuje pokyny a zásady, které se týkají všech otázek správy a řízení souvisejících s rodinou, vlastnictvím, firmou, majetkem a jejich vzájemným působením. Více informací o obsahu rodinné ústavy.
-
5. Schvalujeme a ratifikujeme ústavu
Konkrétní rozsah, šíře a hloubka rodinné ústavy závisí na jedinečných okolnostech každé rodiny, proto je nutný proces revize, připomínkování a slaďování v několika kolech, dokud v rodině nepanuje shoda nad finální podobou dokumentu.
-
6. Vypracováváme plán zavedení a revidování ústavy
Mohlo by se zdát, že hlavním a konečným cílem tvorby rodinné ústavy je její ratifikace. Ale není to tak. K rodinné ústavě je nutné přistupovat jako k dlouhodobému projektu, který má jasný plán realizace s lhůtami, jsou popsány všechny kroky i způsob hodnocení pokroku. Doporučujeme kontrolu dodržování ústavy jednou ročně a úplnou revizi mezi 3 a 5 lety.
Domluvte si úvodní bezplatnou konzultaci
Součástí celého procesu je po půl roce konzultace, kdy zhodnotíme váš dosavadní pokrok se zavedením rodinné ústavy a navrhneme vhodná opatření.
Stáhněte si zdarma detail celého procesu tvorby rodinné ústavy.
Mohlo by Vás zajímat
Proč si nás vybrat?
ZNALOSTI
Přinášíme strategie správy bohatství, které jsou založeny na letitých výzkumech a praxi v ČR i zahraniční a přizpůsobený vašim individuálním potřebám.
ZKUŠENOSTI
Naši klienti disponují majetky v rozsahu jednotek až vyšších stovek milionů, což je staví před řadu složitých otázek a situací, které jsme pomáhali řešit už stovkám klientů.
NASLOUCHÁME
Neexistuje univerzální řešení. Síla našich služeb spočívá v jejich přizpůsobení vašim individuálním potřebám.
Inspirujte se
Průvodci strategiemi ochrany a správy majetku, které používají bohatí
