Vlastnická strategie je základ, na kterém zavisí váš budoucí úspěch

Vhodně nastavená vlastnická politika v souvislosti se správou Vašeho rodinného bohatství je jedním z klíčových faktorů, který ovlivňuje Vaši schopnost zachovat kapitálovou sílů Vašeho majetku pro další generace.

V minulém týdnu jsme uspěšně zakončili sérii rodinných facilitací, která se týkala nastavení vlastnické politiky v dalších generacích jedné mnohačetné rodiny. Ve hře byl mezi členy rodiny vlastnický nárok majetkového podílu ve výšších stovkách mil. Kč ve společnosti, která generuje roční EBITDA 50 mil. Kč. To v systémové dynamice rodiny v průběhu posledních let vytvořilo nežádoucí soutěžní prostředí a řadu konkurenčních zájmů. To se pro tuto rodinu stalo potenciální hrozbou, kterou chtěli eliminovat v zájmu celé rodiny. 

U těchto kriticky náročných témat, na jejichž úspěšném řešení stojí budoucí život i stovek rodin, je často příprava a design celého procesu i každé jednotlivé rodinné facilitace výrazně časově náročnější než samostné setkání s členy rodiny.

Proč?

Vlastnictví s sebou nese ohromnou moc, která může vztahy a rodinu zničit nebo zajistit prosperitu napříč generacemi.  Tato složitost se projevuje a někdy i násobí ohromujícím počtem vícerozměrných vztahů v rodině, které se při správě majetku nebo firmy často vzájemně ovlivňují, a to i neočekávanými způsoby.

Našim prvním úkolem je vždy nedříve zjistit konstelaci celé rodiny a dekódovat vztahy. Potřebujeme poznat strukturu rozhodování a řízení rodiny. Vliv klíčových osob i jejich role při správě majetku, které v tomto rodinném systému mají, ale také jejich primární zájmy, které z těchto rolí vychází. Pouze tak dokážeme pochopit jejich někdy i skryté úmysly, a pochopit záměry, které sledují a pomoci všem členům dospět k vědomé rodinné shodě. 

Tato analýza má vždy tři úrovně:

  1. Zkoumáme rodinnou dynamiku a to, jaký má vliv na vztahy
  2. Zkoumáme vztahy a jejich vliv na jednotlivce
  3. Zkoumáme jednotlivce a všechny urovně jejich vlivu na majetek

Od movitých rodin, se kterými pracujeme, se vždy něco naučíme. Díky naší práci jsme pochopili, že správa majetku nebo firmy na kolektivní bázi za účasti členů rodiny je kolektivní sport. 

Vypracování vlastnické stategie, která transparentně mezi členy rodiny řeší uspořádání vlastnických vztahů za života i posmrtně, je základ, který rozhoduje o Vašem budoucím úspěchu.

Neváhejte nás oslovit

 

Zůstaňme ve spojení

Chcete dostávat pravidelnou dávku hodnotných informací z našeho centra znalostí?
Zanechte nám svůj email a budeme vás jednou kvartálně inspirovat.

Tento web je chráněn technologií reCAPTCHA. Ochrana soukromísmluvní podmínky.